Jak wiadomo nie od dzisiaj, w grupie siła! Systemy poleconych (systemy partnerskie) w serwisach typu Get Paid To Click to największe i najbardziej skuteczne narzędzie do zarabiania więcej niż jesteśmy w stanie wyklikać sami.

Każdy szanujący się serwis posiada taki program partnerski. Zasada działania wszędzie jest taka sama, otrzymujemy wynagrodzenie od części zarobków osób, które zapisały się do serwisu z naszego polecenia.

W polskich serwisach jest to zazwyczaj procentowy zysk w zarobkach naszych poleconych. Posługując się przykładem CentrumReklamy.com – na tej stronie istnieje jednopoziomowy program partnerski. Oznacza to, że otrzymamy 25% zarobków osób, które zapiszą się z naszego polecenia. Wiele serwisów posiada więcej niż 1 poziom systemu partnerskiego, chociażby ImperiumReklamy.com gdzie występują 2 poziomy lub ZielonyMail.com, gdzie poziomów jest aż 5.

Co to oznacza? Mianowicie jeżeli osoba, która zapisała się z naszego polecenia do serwisu, także zdobędzie osobę poleconą, my także mamy swój procent z jej zysków. Tyczy się to wszystkich dostępnych poziomów.

W przypadku serwisów zagranicznych w większości istnieje tylko 1 poziom systemu partnerskiego. Część stron zza naszej granicy oferuje stały poziom zarobków od kliku poleconego, część oferuje udział procentowy. Takie informacje można znaleźć najczęściej na podstronach FAQ lub HELP gdzie dokładnie opisane są zasady i wysokość premii, którą otrzymujemy od zarobków naszych poleconych.

Istnieją także strony, które oferują więcej niż 1 poziom zarobków od osób poleconych, chociażby ClixSense.com – tam na poziomach większych niż jeden, zarabiamy np. za ulepszenie konta przez poleconego, czy kupno reklam. Zawsze należy zapoznać się z zasadami i regulaminem danego serwisu, żeby dowiedzieć się jakich zarobków możemy się spodziewać. Nigdy nie przyjmujmy niczego z góry, jako pewnik.

Dwa najważniejsze fakty na temat systemów partnerskich:

  • Żeby otrzymywać zarobki od osób poleconych należy wykazać się codzienną aktywnością w serwisie. W serwisach polskich zarobki zazwyczaj doliczane są kiedy osiągasz pewien procentowy pułap aktywności swojego poleconego. W serwisach zagranicznych jest to najczęściej limit 4 reklam, które trzeba wyklikać dnia poprzedniego, żeby w dniu następnym otrzymać premię od poleconych. Według mnie najlepiej po prostu dziennie wyklikać wszystkie dostępne reklamy, żeby nie martwić się, czy otrzymam premię od poleconego czy nie.
  • Nie wszystkie zarobki poleconego kwalifikują się do programu partnerskiego. Najczęściej nie ujmowane są zarobki z płatnych zadań, z zadań typu Matomy, zarobki z płatnego promowania strony. W serwisach zagranicznych często niektóre rodzaje reklam (tzw. micro ads, mini ads czy fixed ads) nie posiadają premii od kliku poleconego. Wszystkie te informacje powinny znajdować się w wyżej wymienionych FAQ czy HELP lub regulaminach serwisów.

Jak zdobywać poleconych.

Temat zdobywania poleconych to temat rzeka. Nie ma sprawdzonego, niezawodnego sposobu na pozyskiwanie poleconych. Wymienię tylko kilka najbardziej sprawdzonych sposobów z których korzystam ja i inni:

  • Reklama w innych serwisach typu PTC
  • Reklamowanie swojego linku polecającego wśród znajomych na Facebooku
  • Zakładanie blogów, stron z opisami serwisów i reklamowanie/pozycjonowanie tych stron
  • Umieszczanie swoich linków na różnych stronach, np. z ogłoszeniami o pracę etc.
Ważną rzeczą jest, aby nie spamować innych i nie polecać programu jeżeli sobie tego ktoś nie życzy. Należy postępować zgodnie z netykietą i regulaminami serwisów które polecamy.

Materiały do polecania.

Najważniejszą rzeczą, bez której nic nie zdziałamy, jest link polecający. Znajdziemy go w sekcjach nazwanych dosyć różnie: materiały do promocji, materiały reklamowe, program partnerski a w serwisach zagranicznych, referral link, banners i tym podobne. Budowa takiego linku jest dosyć podobna, w przypadku CentrumReklamy.com wygląda on tak:

http://centrumreklamy.com/pages/index.php?refid=admin

Jak widać na końcu jest umieszczony mój nick w serwisie. Bez podania pełnego linku, nie będę w stanie zwerbować żadnych poleconych.

Na stronach zagranicznych link wygląda podobnie, niektóre serwisy umożliwiają “kodowanie” naszego nicku, żeby nie był on widoczny dla osób które klikają w ten link – wtedy zamiast nicku wyświetla się np rząd cyfr lub losowych znaków.

Wiele serwisów udostępnia także banery reklamowe, które możemy umieszczać na swoich stronach, na forach internetowych w podpisie a także wykupywać powierzchnię reklamową na innych stronach celem umieszczenia swojego banera.

Pamiętajmy, im więcej poleconych posiadamy tym większe są nasze zarobki – warto polecać sprawdzone i wypłacalnego strony gdyż przyczyniamy się do zwiększenia swoich zysków i wzmacniamy wiarygodność serwisu.