Serwisów za granicami naszego kraju jest bardzo dużo. Na moim blogu skupiam się głównie na serwisach typu Get Paid To Click. Omówienie podstawowych form zarabiania opieram na najlepszym serwisie PTC na świecie – NeoBux.com.

W tym serwisie mamy kilka możliwości zarobkowania:

  • płatne wejścia
  • płatne zadania / zapisy
  • wypożyczanie poleconych
  • AdPrize

Zacząć należy od najmniej przyjemnej wiadomości. Ponieważ serwisy zagraniczne, które opierają się w większości na przychodach z reklam, można policzyć na palcach drwala po poważnym wypadku, jest jeden minus uczestnictwa na stronach spoza Polski. Mianowicie żeby myśleć o poważniejszym zarobku należy na początku „zainwestować” w ulepszone konto Premium.

Ponieważ większość serwisów swoje przychody opiera na sprzedaży kont Premium czy wypożyczaniu poleconych – zarobki zwykłego użytkownika, który nie dokona zakupu konta Premium są o wiele mniejsze niż tego, który wyłoży określoną ilość pieniędzy.

Przestrzegam przez kupowaniem konta Premium na samym początku korzystania z jakiegokolwiek serwisu (chyba że jest to serwis działający na rynku od więcej niż roku). Jeżeli nie ma się pewności co do rzetelności i wypłacalności serwisu zawsze można przetestować go bez inwestowania pieniędzy – wtedy nasze straty ograniczą się do zmarnowanego czasu a nie pieniędzy.

Jeżeli jednak postanowiliśmy dalej brać udział w zarabianiu (czy to na darmowym czy ulepszonym koncie), otrzymujemy kilka możliwości.

Płatne wejścia

To najbardziej popularna i w sumie podstawowa forma zarobku w każdym serwisie PTC. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku płatnych wejść (klików) w polskich serwisach. W NeoBux.com mamy kilkanaście reklam, które różnią się od siebie wartością, czasem potrzebnym do odczekania aby otrzymać wynagrodzenie. Jeżeli mamy jakichkolwiek poleconych należy pamiętać o minimalnej ilości wyklikanych reklam dziennie, lecz to zostanie omówione przy okazji programów partnerskich.

W zależności od serwisu klikanie w reklamy potrafi być zabezpieczone przed automatami, bardziej lub mniej uciążliwie dla uczestnika. W przypadku NeoBux.com jest to dosyć proste zabezpieczenie – po kliknięciu w reklamę pojawia się na jej treści mała kropka, którą należy kliknąć. Wymagane jest także utrzymanie „focusa” na karcie z reklamą. Jeżeli przełączymy naszą kartę w przeglądarce, w większości przypadków czas potrzebny do otrzymania wynagrodzenia nie będzie odliczany. Ma to wymusić na uczestniku chociaż szczątkowe zainteresowanie reklamowaną stroną i jest bardzo mile widziane przez reklamodawców, niekoniecznie jednak wśród uczestników.

Dużo serwisów posiada mechanizmy, sprawdzające czy uczestnik klika samodzielnie, które pojawiają się po odliczeniu czasu ale przed dodaniem premii. Często jest to seria obrazków z których trzeba wybrać np. dane zwierze lub obrazek który jest odwrócony do góry nogami.

Płatne zadania / zapisy

Filozofia działania jest taka sama jak w przypadku polskich serwisów. Często zagraniczne strony oferują więcej rodzajów płatnych zadań niż wspomniane wcześniej Matomy czy Persona.ly. Najlepsze strony posiadają nawet po kilka dostawców takich zadań i mamy wtedy bardzo duże pole do zarobkowania.

Niektóre serwisy oferują także sekcje płatnych zapisów. Najczęściej polega to na zapisaniu się do wskazanego serwisu i aktywnego klikania w nim przez określoną przez reklamodawcę ilość dni, potem zostajemy wynagradzani premią pieniężną.

Wypożyczanie poleconych

Ta forma zarobku to temat rzeka. Ilość zwolenników jak i przeciwników tej formy zarobku jest chyba równa. Polega to na tym, że wypożyczamy na pewien okres (najczęściej 30 dni) określoną ilość poleconych, od których mamy otrzymywać albo % zarobków lub sztywno określone stawki. W przeważającej większości właściciele serwisów wypożyczają tzw. boty, czyli automaty które udają użytkowników. Przynosi to zysk prawie tylko i wyłącznie administratorowi serwisu ponieważ może on dowolnie ustalać ile, kiedy i jak mają „zarabiać” boty. Osobiście jestem przeciwnikiem tej formy zarobku więc nie będę jej dalej opisywał. Jeżeli jednak chcecie zapoznać się z tym tematem głębiej, na pewno w internecie znajdziecie wiele poradników oraz „strategii” jak używać wypożyczonych poleconych jako „skuteczną” formę zarobku. Ja zawsze wolałem polegać na sobie i prawdziwych poleconych więc nie korzystam z wypożyczania poleconych.

AdPrize

W przypadku NeoBux.com dodatkową formą „zarobku” jest loteria zwana AdPrize. Punkty potrzebne do uczestnictwa w loterii otrzymujemy podczas oglądania reklam z płatnych wejść. Następnie oglądamy reklamy „konkursowe” mogąc ale nie musząc wygrywać różne pieniężne nagrody. W innych zagranicznych serwisach spotkacie się na pewno z podobną formą tej gry – różnego rodzaju Gridami. Nazwa tej gry wzięła się ze sposobu w jaki jest prezentowana, jako obrazek przeplatany siatką. Posiadamy określoną ilość klików dziennie (w zależności od posiadanego członkostwa) i klikając w kratki na obrazku, oglądamy reklamy. Nie otrzymujemy za nie wynagrodzenia ale możemy wygrać nagrody pieniężne, w niektórych serwisach jest to nawet 10$ jako główna nagroda.

Powyższe formy zarobkowania to oczywiście kropka w gąszczu opcji, które oferują różne serwisy. Starałem się jednak skupić na najbardziej popularnych i najczęściej spotykanych formach, niezależnie od serwisu w którym uczestniczymy.